Přestože jejich popularita rychle stoupá, microgreens jsou pro většinu z nás stále jakousi novinkou, takže možná nevíte, jak je používat v kuchyni.
Jakmile microgreens vytvoří malé lístky, můžete je začít sklízet. Více, o tom jak si vypěstovat microgreens doma jsme se rozepsali ve článcích: „Jaké nástroje potřebuji k domácímu pěstování?“ a „Jak pěstovat microgreens doma?“.
Microgreens jsou možná malé, ale z nutričního hlediska jsou napěchované až k prasknutí. Ve skutečnosti je porce microgreens často lepším zdrojem vitamínů a minerálů než zralá zelenina. Jsou výborné ve všech druzích pokrmů, takže je snadné je zařadit do běžného jídelníčku.
Přesný obsah živin se liší od jedné odrůdy k druhé, ale obecně jsou vynikajícím zdrojem antioxidantů a mají vysoký obsah draslíku, fosforu, vápníku, hořčíku, železa, zinku a mědi. Společně vás tyto živiny pomáhají chránit před různými onemocněními, jako jsou srdeční choroby, cukrovka a Alzheimerova choroba.
Od mrkve po wasabi a od zelené po růžovou jsou microgreens těmi nejuniverzálnějšími přísadami při vaření.
Mezi nejoblíbenější způsoby, jak microgreens začlenit do jídelníčku patří:
Doporučujeme pěstovat microgreens podle toho, jaké recepty budete vařit, ale obecně nikdy nešlápnete vedle s druhy, jako ředkev, čočka, kapusta a hořčice, které vám pomohou získat lahodné chuťové kombinace. Oblíbené microgreens recepty pro tyto druhy jsou:
Obecně se vaření microgreens nedoporučuje, protože vysoké teplo snižuje jejich vysoký obsah živin. Zároveň by ztratily pro ně tak specifickou křupavost a jemnost, že opravdu nepotřebují teplo, aby změkly. Existují však výjimky, jako jsou výhonky fazolí mungo ke konci vašeho smažení.
Zmrazení Vašich microgreens je dobrý způsob, jak zakonzervovat jejich obsah živin, pokud jste jich během sklizně vypěstovali příliš mnoho na to, abyste je snědli. Bohužel mražením úplně zničíte jejich texturu, takže je to dobrý krok, pouze pokud je plánujete použít ve smoothie.
Nejnovější komentáře