Každodenní shon, nezdravá životospráva a nadměrný stres zatěžují náš organismus. Zkuste se poohlédnout po činnosti, která vás bude bavit a její výsledky budou mít blahodárné účinky pro váš organismus. Pokud je vám blízká péče o rostliny, zkuste si vypěstovat domácí microgreens nebo klíčky. Jaký je v tom vlastně rozdíl?
Rozdíl mezi klíčky a microgreens je vidět hned na první pohled. Klíčkem se rozumí naklíčené osivo velikosti několika málo centimetrů, zatímco microgreens jsou vzrostlejšího charakteru. Jejich velikost se pohybuje v rozmezí 4 – 20 cm dle druhu. Rozdíl je patrný i v chuti, péči a sklízení. Klíčky se konzumují i s kořínky. Jsou náchylnější na vlhkost a parazity a je potřeba je hlídat, aby nezačaly plesnivět. Microgreens se sklízejí bez kořenové části jednoduše tak, že je uříznete.
Vyklíčená semena, která se za pár dnů promění ve výhonky. Řeč je o klíčcích. Na rozdíl od microgreens se konzumují celé – kořen, výhonek a listy. Klíčky se staly během několika desetiletí základem zdravé výživy a v obchodech se zdravou výživou jsou snadno dostupné. Jejich přínosem je bezpochyby výborná nutriční hodnota. Nabízejí plno zdravotních benefitů a jsou plné vitamínů.
Klíčky jsou sklízeny v dřívější fázi růstu než microgreens. Hlavní výhodou pěstování klíčků je extrémní rychlost růstu. Za totožnou dobu, kdy vypěstujete jednu úrodu microgreens, můžete sklízet tři úrody klíčků. Chcete-li s pěstováním začít, potřebujete pouze organická semínka, vhodnou nádobu a několik dní se o ně starat.
Tip: Klíčky se obvykle pěstují ve skleněných nebo speciálních nádobách, kde je lze snadno namočit a opláchnout jednou nebo dvakrát denně. Existuje mnoho typů nádob, které lze použít speciálně za účelem pěstování klíčků. U některých druhů klíčků můžete dokonce použít speciální sáček, který lze zavěsit například přes umyvadlo.
Klíčky se používají k dochucení salátů nebo například k oživení sendvičů. Velké a šťavnaté klíčky fazolí mungo jsou chutné restované a používají se hlavně v asijských pokrmech. Ve skutečnosti lze klíčky přidat do mnoha pokrmů a zpestřit si talíř. Mají jemnou chuť a jsou šťavnaté.
Microgreens můžeme řadit mezi tzv. superpotraviny. Najdete je na pultech mnoha obchodů se zdravou výživou, nebo si je můžete vypěstovat doma. Jedná se o mikro zeleninu, která se na rozdíl od tradiční zeleniny sklízí přibližně do 7-12 dní od výsadby. Oproti „dospělé“ zelenině obsahuje nutričně bohaté látky. Mezi nejběžnější druhy microgreens můžeme uvést brokolici, rukolu, ředkvičky, různé druhy luštěnin nebo obilí.
Vypěstovat microgreens zvládnete, i když nemáte téměř žádné zkušenosti s pěstováním. Stačí vám několik klíčových věcí – světlé místo, pěstitelská nádoba se zeminou, voda a organická semena microgreens. Jakmile rostliny vyrostou do požadované velikosti, stačí jemně uchopit rostlinu a zastřihnout stonky těsně nad zeminou.
Microgreens se hodí do salátů, do sendvičů, nebo jako ozdoba polévek a hlavních jídel. Nejlepší způsob pro zpracování je příprava za syrova, aby byl zachován vysoký obsah živin a vitamínů. Chuť microgreens je výraznější v porovnání s klíčky.
Tip: Chcete se dozvědět více? Přečtěte si náš článek, ve kterém se dozvíte, co jsou to microgreens a jaké je jejich využití.
Nejnovější komentáře