V současné době je potřeba se věnovat zdravému životnímu stylu, který obnáší péči o své zdraví pravidelnou pohybovou aktivitou a dodržováním zdravé výživy.
Vzhledem k okolnostem s příchodem jara mnozí oživují myšlenku začít pěstovat microgreens a investují do své domácí zahrady, aby si vypěstovali vlastní čerstvou microbylinky, a zároveň znovu objevili blahodárné účinky zahradničení na odbourávání stresu. A protože ti co bydlí v bytě, nemají zahradu, věřte, že microgreens vám může poskytnout novou příležitost.
Podle stravovacích pokynů je doporučené množství zeleniny ve stravě s 2 000 kaloriemi 250 g zeleniny denně. Zelenina je bohatým zdrojem mnoha živin, které jsou zásadní pro naše zdraví, včetně: vlákniny, vitamínu A, vitamínu C, vitamínu K, vitamínu E, vitamínu B6, folátu, thiaminu, niacinu a cholinu, stejně jako esenciální minerály jako draslík, železo, zinek, měď, hořčík a mangan.
Microgreens jsou drobné zelené rostliny bohaté na živiny, které lze vypěstovat v omezeném prostoru, v relativně krátké době, dokonce i na okenním parapetu nebo ve vaší kuchyni. Vzhledem k jejich vysoké nutriční hodnotě a rozmanitosti druhů, které můžete pěstovat, mají microgreens potenciál poskytnout vám zeleninu bohatou na živiny.
Pěstování microgreens pro vlastní spotřebu v domácnosti nevyžaduje použití žádného speciálního nástroje a kromě semen byste měli být schopni najít vše potřebné doma nebo v každém obchodě s domácími potřebami.
U některých druhů, které vyžadují namáčení, budete možná potřebovat několik šálků na namočení semen ve vodě a malý cedník, kterým semena před klíčením jednou nebo dvakrát opláchnete.
V závislosti na tom, kde plánujete pěstovat microgreens, potřebujete čistý povrch nebo polici pro umístění pěstebních tácků. Obecně k pěstování microgreens stačí přirozené sluneční světlo, které je dostupné za oknem, na balkoně nebo na malé verandě, ale na druhou stranu, je také možné přirozené sluneční světlo doplnit o zdroj umělého osvětlení speciálně vyvinutého pro růst rostlin. Některé druhy lze navíc pěstovat v tmavém prostředí a od výsevu až do sklizně nevyžadují žádné světlo.
Klíčovým prvkem nezbytným pro produkci microgreens je pěstební médium. Nejoblíbenějšími používanými médii jsou směsi na bázi rašeliny, kokosové vlákno a také rohože z přírodních (bavlna, kenaf, konopí) nebo syntetických vláken. Pěstební médium je důležité, protože schopnost udržet půdní vlhkost závisí na jeho vlastnostech.
Existuje mnoho druhů microgreens, které můžete pěstovat, stačí si vybrat z široké nabídky. Nebojte se druhy spolu kombinovat, ať získáte široký profil chutí. Mezi nejoblíbenější druhy microgreens k pěstování doma patří:
Amarant: sklizeň za 21 dní.
Rukola: sklizeň za 21 dní.
Řepa: sklizeň za 21 dní.
Mangold: sklizeň za 21 dní.
Koriandr: sklizeň za 21 dní.
Hořčice: sklizeň za 14 dní.
Ředkev: sklizeň za 12 dní.
K výsadbě microgreens lze použít podnosy nebo nádoby různých tvarů a velikostí. Vzhledem k tomu, že microgreens nevyžadují mnoho média k růstu, nízké podnosy jsou preferovány před běžnými květináči. Hlavním doporučením je ujistit se, že je čistý a že podnosy mají na dně drenážní otvory, které umožní zalévat podnosy zespodu, aniž by se voda dostala do kontaktu se zelení a zároveň umožnit odtok přebytečné vody.
V tomto okamžiku můžete začít s výsevem semen microgreens na celou pěstební plochu každého tácu. Většina semen microgreen nevyžaduje žádné ošetření. U některých druhů vyznačujících se většími semeny nebo tvrdou skořápkou semen však může být proces klíčení urychlen, pokud jsou semena předem namočená ve vodě. Semena mohou být namočena ve vodě přes noc po dobu 8-12 hodin. Po rozložení semen na povrch pěstebního substrátu není nutné a mohlo by být lepší semínka zeminou nezasypávat. Po vysetí stačí občas nanést trochu vody pomocí rozprašovače, aby semena zůstala během procesu klíčení vlhká. Pro usnadnění procesu klíčení a udržení dobré úrovně vlhkosti během klíčení se doporučuje uchovávat semena několik dní v tmavém prostředí. Toho lze snadno dosáhnout zakrytím podnosů microgreens něčím, co může blokovat sluneční světlo.
Po dokončení procesu klíčení a dosažení určité výšky je možné odkrýt misky a vystavit klíčky slunečnímu záření. Při výběru místa pro pěstování vašich microgreens zvažte, že jako každá jiná rostlina microgreens těží z dobrého slunečnímu záření, proto je umístěte tam, kde je nejvíce světla. V tomto bodě, kromě světla, jediné, co musíte udělat, je kontrolovat, zda mají sazenice dostatek vody. Voda by měla být poskytována pouze v případě potřeby, aby se zabránilo nadměrné vlhkosti a zabránilo se rozvoji plísní.
V závislosti na druhu a podmínkách pěstování mohou být microgreens připraveny ke sklizni za několik dní nebo za několik týdnů po dokončení klíčení. Microgreens lze sklízet pomocí čistého ostrého nože nebo nůžek. Před konzumací microgreens se vždy doporučuje omýt. Po sklizni vašich microgreens, pokud je vaše pěstební médium organické, můžete jej kompostovat, zatímco můžete umýt a znovu použít své výsadbové misky nebo nádoby.
Zdroje:
https://harvesttotable.com/how-to-plant-grow-and-harvest-microgreens/
https://microveggy.com/harvest/
https://everythinggreen.sg/blogs/news/how-to-harvest-your-microgreens
Nejnovější komentáře