Mikrozelenina je skvělým zdrojem vitamínů a minerálů, zejména v chladném období, kdy jsou čerstvé potraviny méně dostupné. Mikrozelenina se pěstuje, jako klasická zelenina a byliny, s jediným rozdílem, že se sklízejí ve velmi brzkém období, když měří jen několik centimetrů. Tato metoda pěstování je velmi účinná, protože mikrozelenina obsahuje vysoké koncentrace živin v malé rostlince.
Mezi oblíbené druhy microgreens patří například římský salát, ředkev, celer nebo řepa. Tyto rostliny jsou velmi bohaté na vitamíny C, K a E, stejně jako na minerály jako je vápník, železo a hořčík.
Kromě toho, mikrozelenina je také bohatá na antioxidanty, které pomáhají chránit buňky před poškozením způsobeným oxidací a snižují riziko mnoha zdravotních problémů, včetně srdečních chorob a diabetu.
Microgreens se dají snadno přidávat do různých jídel, jako jsou saláty, sendviče, smoothie a omáčky. Je to velmi jednoduchý způsob, jak zajistit svému tělu dostatečné množství vitamínů a minerálů, zejména v zimních měsících, kdy jsou tyto živiny méně dostupné z čerstvých potravin.
Pojďme se podívat, po kterých microgreens sáhnout, abyste v chladném zimním období mohli čerpat veškeré potřebné vitamíny a minerály.
Microgreens jsou plné antioxidantů a každá odrůda má jiný nutriční profil. Zde je několik z nich:
Amarant má příjemnou, zemitou chuť, živiny obsažené v microgreens zahrnují: 16% proteinu bohatého na lysin; thiamin, niacin, vápník, draslík, železo, mangan, zinek a měď a je to dobrý zdroj vitamínů A a C a kyseliny listové.
Brokolice je bohatá na antioxidanty má vysoký obsah sulforafanu, antioxidantů, vitamínů A a C, vápníku, železo a fosfor.
Pohanka je často součástí zelených smoothies, zvláště v kombinaci se slunečnicí a hráškem. Je bohatá na lecitin, železo, bór a vápník. Obsahuje všechny B vitamíny, C a K, kyselinu listovou, hořčík, mangan, a selen. Je to taktéž jeden z nejlepších zdrojů rostlinných proteinů, obsahující všech osm esenciálních aminokyselin.
Hrachové mikrogreeny mají sedmkrát více vitamínu C než borůvky a osmkrát více kyseliny listové než fazolové klíčky. Jsou dobrým zdrojem beta karotenu s vysokým obsahem vitamínu C a kyseliny listové, konkrétně chlorofyl, flavonoidů a polyfenolů, lignanů a kumetarolů, které jsou studovány pro jejich antikarcinogenní a protizánětlivé účinky.
Ředkvičky v sobě skrývají vitamíny A, B, C, E, K, vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, zinek, aminokyseliny, karoten, chlorofyl, antioxidanty.
Slunečnice jsou oblíbené u dětí, což rodičům umožňuje, poskytnout dětem široké spektrum vitamínů A, B komplexu, D a E, vápníku, železa, hořčíku, draslíku a fosforu.
K pěstování microgreens budete potřebovat mělkou nádobu a zeminu. Ujistěte se, že jsou zde drenážní otvory a podnos na přebytečnou vodu.
Semínka zasejte, zakryjte tenkou vrstvou zeminy, důkladně zalijte a uložte na teplé místo. Nádobu můžete přikrýt plastovým obalem, aby půda zůstala vlhká.
Když semínko začne klíčit, postavte květináč na světlo, které můžete zajistit pomocí LED žárovek. Ujistěte se, že půda nebude suchá, ale ani úplně mokrá, měla by být vlhká. Sklízejte, když se po objeví první pravé listy.
Stříhejte ostrými čistými nůžkami těsně u půdy. Zeleninu opláchněte a uložte do lednice.
Mikrozelenina je tedy skvělým pomocníkem pro utužování imunity po celý rok. Díky snadnému pěstování si tuto super zeleninu a bylinky můžete dopřát i v zimním období a můžete tak snadno předcházet běžným onemocněním, jako jsou chřipka, kašel nebo rýma.
Zařazení microgreens do jídelníčku není nikterak složité a můžete si jednotlivé druhy vychutnat na nesčetně způsobů. Stačí jen experimentovat.
Nejnovější komentáře