Pěstování microgreens je skvělý způsob, jak si doma vypěstovat čerstvou zeleninu plnou živin. Je potom těžké se neusmát, když vidíte, jak se vaše první várka microgreens dere na slunce. Není totiž nic kouzelnějšího, než pozorovat, jak tyto malé rostlinky rostou směrem ke slunečním paprskům.
Microgreens jsou nabité obrovským množstvím živin – mnohem více než jejich vzrostlé protějšky. Microgreens dělají všechno lepší. Přidejte je ke všem jídlům, které si uvaříte – saláty, tortilly, sendviče, poke bowls. Doplňte jimi polévky nebo předkrmy, přidejte do džusů a smoothies.
Ideálním způsobem je si mikro rostlinky vypěstovat doma, ale víte jak na to? Pokud ne, my jsme pro vás připravili jasný návod, který vás touto problematikou provede.
Ne. Microgreens mohou růst uvnitř i v největší zimě, dokonce i za špatných světelných podmínek, pokud jsou umístěny blízko okna. Chladnější podnebí vyžaduje delší vegetační období (2 týdny), kdy teplejší podnebí může produkovat mikrozeleniny za 5-7 dní.
Brokolicové klíčky jsou jednou z nejzdravějších mikrozelenin, které můžete pěstovat. Jsou plné glukorafaninu a sulforafanu, o kterých je známo, že předcházejí infekcím. Mají nejvyšší obsah minerálů a vitamínů, takže je obvykle pěstuji spolu s jinou mikro bylinkou.
Vyberte vhodnou semennou směs: Existuje mnoho druhů semenných směsí pro pěstování microgreens. Vyberte si semennou směs podle vašich představ, ale také podle své zkušenosti s pěstováním. Některé druhy jsou snadnější na pěstování než jiné.
Připravte si substrát: Pro pěstování microgreens můžete použít různé substráty, jako je například kokosová drť, rašelinová nebo kokosová vlákna. Důležité je, aby substrát byl sterilní a dostatečně propustný pro vodu.
Nasypte substrát do misky nebo pěstební nádoby: Vyberte si vhodnou nádobu na pěstování microgreens. Můžete použít misku nebo plechovku z plastu. Substrát rozprostřete rovnoměrně v nádobě.
Na substrát vysypte semena: Rozprostřete semena rovnoměrně na substrátu. Není potřeba je překrýt substrátem, stačí je jen lehce vtlačit do substrátu.
Zalijte semena: Zalijte semena pomocí rozprašovače s vodou nebo zalijte jemným proudem vody. Dbejte na to, aby substrát byl vlhký, ale ne zcela mokrý.
Přikryjte semena: Zakryjte semena vrstvou papíru nebo ubrousku, aby se udržela vlhkost. Můžete také použít speciální krycí fólii na pěstování microgreens.
Umístěte nádobu na světlé místo: Umístěte nádobu na světlé místo, ale mimo přímé sluneční světlo. Nechte semena klíčit pod papírem nebo krycí fólií po dobu 2-3 dnů. Poté odstraňte krycí materiál a umístěte nádobu na slunečné místo.
Správná péče o rostliny: Mikrozelenina se obvykle sklízí během dvou až tří týdnů od výsevu, proto je důležité pravidelně zalévat a ošetřovat rostliny.
Sklizeň a skladování: Mikrozelenina by měla být sklízena v optimálním čase, nejlépe ráno. Po sklizni je důležité mikrozeleninu skladovat v chladničce při teplotě kolem 4 °C, aby se prodloužila její trvanlivost.
Hygienická opatření: Při pěstování mikrozeleniny je důležité dbát na hygienu a čistotu, aby nedocházelo k šíření chorob a bakterií. Je proto nutné pravidelně dezinfikovat pěstební podložky, nádoby a nástroje.
https://www.feastingathome.com/how-to-grow-microgreens/
https://www.thespruce.com/grow-your-own-microgreens-2540008
https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-microgreens/
Nejnovější komentáře