Microgreens se snadno se pěstují, ale nechcete je sklízet příliš brzy nebo příliš pozdě, mohou být skvělým doplňkem vašich jídel a salátů. Vědět, jak se o ně starat a kdy sklízet, je zásadní!
Kdy by se tedy měly microgreens sklízet? Načasování sklizně bude do značné míry záviset na preferencích pěstitele a typu microgreens. Sklizeň se může pohybovat od 7 dnů do 25 dnů doby růstu, vše v závislosti na tom, kdy se vyvinou listy.
Microgreens je v podstatě mladá zelenina, kterou sklidíte dříve, než dosáhne plné velikosti. V této velikosti jsou často chuťově i nutričně bohatší. Jak již bylo zmíněno, většina microgreens je připravena ke sklizni po 7-15 dnech, ale některá semena rostou rychleji a některá vyžadují delší vegetační období.
Primárním ukazatelem, který byste měli použít pro to, abyste věděli, kdy jsou připravené ke sklizni, je vývoj pravých listů. To bude obvykle odpovídat výšce rostlin v 6-9 cm. K tomu obvykle dochází přibližně 10-15 dní po prvním zasazení semen.
V tomto článku se budeme zabývat kroky, které byste měli podniknout při sklizni vašich microgreens.
Namáčení semínek: Některá semínka je potřeba předem namočit. To pomáhá urychlit proces klíčení; jinak by klíčení mohlo trvat týdny. V závislosti na typu byste je měli namáčet 6-12 hodin, než je vysadíte. Některá semínka nemusíte vůbec namáčet!
Začněte se semeny a půdou: Nádoba na výsadbu může mít libovolnou velikost a nemusí být hluboká, protože kořeny se nevyvinou do velkých délek. Posypte půdu požadovanými semeny. Některá semena budou vyžadovat, když je zasypete ještě 1 cm vlhké půdy.
Období tmy: Než umístíte své microgreens do prostoru, kde začnou na světle klíčit, měla by být na prvních několik dní umístěna ve tmě.
Umístění microgreens: Chcete, aby vaše microgreens byly umístěny na slunném místě, kde budou mít minimálně 6-8 hodin denně slunečního svitu. Pokud používáte umělá pěstební světla, můžete jim dopřát 12-15 hodin světla.
Zalévání: Chcete, aby byly microgreens vlhké, ale ne úplně mokré. Doporučujeme je poprašovat vodou 1-2 krát denně. Ujistěte se, že máte v nádobě drenáže, aby mohla přebytečná voda unikat.
Sledujte výšku růstu: Obvykle budou vaše microgreens připraveny ke sklizni, jakmile dosáhnou výšky 6-9 cm. Dalším způsobem, jak zjistit jejich připravenost ke sklizni, je hledat první pravé listy.
Sklizeň: Jak byste to měli udělat, si projdeme v další části.
Sklizeň microgreens je docela jednoduchá, ale měla by být prováděna správně, abyste ze své plodiny vytěžili maximum. Jakmile microgreens dosáhnou fáze, kdy se objeví pravé listy, můžete pomocí nůžek nebo ostrého nože rostliny ostříhat.
Musíte je jemně uchopit, abyste nezlomili listy. Micro rostlinky jsou malé a křehké, takže byste s nimi měli zacházet opatrně.
Seřízněte je blízko půdy, ale nestříhejte část, která je již v půdě.
Po sklizni, pokud je plánujete okamžitě sníst, se ujistěte, že je před jídlem důkladně opláchnete! Pokud je neplánujete sníst hned, můžete je skladovat v uzavřené nádobě v lednici. V tomto případě by měly být vysušené, jinak budou kašovité.
Můžete také sklidit část úrody pro okamžitou konzumaci a zbytek nechat stále růst!
Stejně jako různé rostliny mají různou dobu růstu a sklizně tak i mikrogreeny. Nejkratší doba sklizně trvá přibližně sedm dní, zatímco nejdelší doba sklizně je přibližně 25 dní. Většina microgreens bude sklizena během 10-14 dnů.
Hrách: Mikrogreeny hrachu jsou obvykle připraveny ke sklizni po 9-14 dnech růstu.
Hořčice: Jejich sklizeň trvá obvykle 8–12 dní a jsou o něco pikantnější než vzrostlá hořčice.
Brokolice: Jejich sklizeň trvá přibližně 9–14 dní.
Ředkev: Podobně jako u brokolice by ředkev měla být připravena ke sklizni za méně než 12 dní.
Řeřicha: Ve stejné rodině jako řeřicha je tato bylina připravena ke sklizni za 10-12 dní.
Rukola: Jedná se o další rychle rostoucí microgreen, který je připraven ke sklizni za 10-14 dní.
Po sklizni mohou vaše mikrozeleniny vydržet přibližně 2 týdny, pokud je správně skladujete. Nejlepší způsob, jak je uchovávat, je zmrazit je v igelitovém sáčku nebo nádobě nebo je vysušit.
Pokud jsou mokré nebo vlhké, tak dlouho nevydrží. Zjistíte, že budou kašovité a začnou zapáchat.
Proč microgreens? Kromě jejich snadného pěstování jsou také opravdu dobré pro vaše zdraví. Tyto mladé rostliny nabízejí větší nutriční hodnotu a chuť než většina rostlin, když dosáhnou plné zralosti. Také dodají vašim pokrmům zajímavý prvek, a to jak esteticky, tak i pro chuťově. Pojďme se ponořit do řady výhod, které microgreens poskytuje.
Microgreens je nejen zábavné pěstovat, ale jsou nabité živinami, které potřebujete! Začlenění těchto rostlinek do vaší stravy může pomoci podpořit zdravější životní styl. Pěstováním a konzumací microgreens můžete získat několik zdravotních výhod:
Nutriční hodnota: Vitamíny a minerály se budou lišit v závislosti na typu microgreens, který se rozhodnete pěstovat a konzumovat. Tyto mladé rostliny jsou často vysoce koncentrované ve svém obsahu živin! Mezi nejcennější živiny patří železo, zinek a draslík. Mikroživiny z velké části tvoří antioxidanty.
Nižší riziko onemocnění: Jíst zeleninu a pravidelně ji zařazovat do jídelníčku je spojeno s nižší úrovní možností onemocnění. To zahrnuje zdraví srdce. Konzumace velkého množství microgreens také pomáhá udržovat vyšší hladinu energie a nižší míru obezity. Některé microgreens mají v sobě vysoké hladiny luteinu, který je spojován se zdravím pokožky a bojem proti určitým typům onemocnění.
Pěstování širokého spektra microgreens ve velkém množství může pomoci doplnit vaše jídla a umožnit vám vytvořit zdravější recepty, když máte rostliny snadno dostupné. Vědět, že vám microgreens rostou doma, vám může pomoci lépe se rozhodovat o tom, co chcete jíst.
Microgreens se snadno a rychle pěstují a my víme, že jsou tak zdravým doplňkem jakéhokoli jídla. Sklizeň vašich microgreens lze provést poměrně rychle, přičemž většina spadá do kategorie 2 až 3 týdnů. Protože tyto rostou mnohem rychleji než dospělé zralé rostliny, můžete je snadno sklízet a rychle vypěstovat nové, abyste do svých jídel přidali více živin a chuťových prvků.
Když se seznámíte s microgreens, které pěstujete, a uděláte si poznámky o tom, co děláte během procesu pěstování, brzy se naučíte, jak se o ně co nejlépe starat. Začněte s některými jednoduchými microgreens, abyste to pochopili a pak experimentujte.
Nejnovější komentáře