Microgreens existovaly již před 80. lety 20. století, než byly oficiálně „vynalezeny“ v Kalifornii Craigem Hartmanem, který vytvořil termín „Microgreens“ v roce 1992, potom co je jeho přítel Michael Clark vypěstoval.
My v českých končinách jsme je znali už dávno před tím, než byly vůbec pojmenovány. Jen si vzpomeňte na pěstování velikonoční travičky nebo klíčení hrášku, který jste dostali za domácí úkol na hodině přírodopisu, ano i vy jste ve své době alespoň jednou pěstovali microgreens. Bohužel jsme si je nikdo nenechal patentovat.
Microgreens se sklízí ve druhé hlavní fáze růstu rostlinek a bylinek a dlouho byly upozaďovány na úkor klíčků a vzrostlé dospělé zeleniny, které přitahovaly veškerou pozornost.
Když je kalifornští šéfkuchaři špičkových restaurací začali zařazovat do svých pokrmů jako fantastické voňavé drobné rostliny, jejich popularita rychle rostla a během následujících 30 let se rozšířila na západ do Evropy.
V roce 2012 rozsáhlá studie odhalila, že tyto malé verze zeleniny a bylin jsou ve skutečnosti nabité koncentrovaným množstvím živin, až 40 násobným množstvím ve srovnání s dospělými rostlinami. Od té doby, co byla tato studie zveřejněna, bylo provedeno více než 300 dalších studií, které se snažily porozumět pozitivnímu dopadu micro bylinek na naše zdraví, životní prostředí a náš potravinový systém obecně.
Jak rychle rostla poptávka spotřebitelů po zdravých a funkčních potravinách, ukázalo se, že platí pravidlo, že málo je někdy více a na takto malinkou rostlinku obsahují až neskutečné množství živin, chuti, aroma, minerálů, vitamínů, ale hlavně jsou ekologické a jejich pěstování je udržitelné – což může být důvod, proč budoucnost microgreens dnes vypadá velmi zeleně.
Microgreens, se obvykle sklízejí mezi 7-14 dny. Existuje mnoho druhů microgreens, které si můžete vypěstovat sami doma ze semínek.
S rostoucí popularitou se na trhu začaly objevovat nové a novější druhy microgreens a v současné době jich můžeme napočítat přes 80 a jistě nekončíme.
Existuje mnoho druhů microgreens, ze kterých si můžete vybrat, jako je rukola, bazalka a koriandr. Každý typ microgreen má jinou chuť nebo texturu, kterou lze použít různými způsoby.
Ale pozor ne všechny microgreens by se měly v této podobě konzumovat. Zejména, protože mají vyšší riziko produkce toxických sloučenin, které způsobují nevolnost. Patří mezi ně rostliny jako rajčata, brambory, lilky a papriky.
Na druhou stranu jednou z nejzdravějších microgreens, které lze pěstovat, je brokolice. Brokolice obsahuje vysoké hladiny sulforafanu, podporuje kardiovaskulární zdraví a má vysokou hladinu vitamínu A B, C a E. Kromě toho obsahuje minerály železo, vápník, fosfor, hořčík a zinek.
Tak jakou mikro bylinku vyzkoušíte vy?
Nejnovější komentáře